Efter dagens skidåkning lämnade jag Pitztal och körde bort till Schweiz och Engelberg, känns sjukt skönt att vara här igen, känner redan att peppet höjs för att vintern ska kicka igång på allvar och man ska få bränna puder igen. Visst hade jag gärna kört andra färsdrikningen, bort mot Sölden och gjort WC premiär på söndag, men som dom flesta vet så ligger focus enbart på slalomen så än så jag får vänta några veckor till och njuta av helgen WC premiär från soffan istället och jag är sjukt peppad på det. Alltid spännande när allt drar igång igen.
Vilket fall, lägret i Pitztal ordna upp sig och blev till slut ett bra läger. Inte lätt med all is, men lärorikt och nyttigt att få testa material på. Men nu behöver kroppen vila några dagar, känns rätt bra efter några dagar på det underlaget. Om ni undrar hur isigt vi har haft så ligger en bild nedan, men om ni ändå inte förstår så får ni titta på instagramfilmen jag la ut igår. Där förstår man ännu bättre hur isigt det är.
En close up på isen, ser rätt så isigt ut va;)
Om ni ändå inte riktgt är övertygande, tryck på bilden eller här för att se filmen
Ganska stora nyheter kom till Pitztal igår. Jag och Primoz fick vår teambuss från Atomic. Atomic är ändå rätt kräsna med att ge ut bussar, så kändes ändå lite stort.
Alltså då det står namn på sidan och allt… Haha, nej men känns ju bra att rulla in med stil. #teamredster
Primoz var glad i alla fall
Matilda dolde sitt smile bättre
Kontraster